Τρίτη σερί νίκη του ΟΦΗ, 2-0 τον Κισσαμικό

clock 16:55 | 26/02/2017

Ο ΟΦΗ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Football League, καθώς επικράτησε στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης του Κισσαμικού με 2-0.Η ομάδα του Ηρακλειου έφτασε άνετα στη νικη και χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση. Και τα δυο γκολ πέτυχε ο Μάνος στο 45' και στο 70'.
Ο ΟΦΗ έβγαλε μια δύσκολη εβδομάδα με τρείς σερί νίκες και συνεχίζει την πορεία του, στο πρωτάθλημα, έχοντας την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα μπορέσει να μπεί σφήνα στις δυο προνομιιούχες θέσεις.
Ο Κισσαμικός μετά απο ένα καθαρά αμυντικό πρώτο ημίχρονο, ανοίχτηκε στην επανάλληψη και είχε καλύτερη εικόνα.
Στο 89' είχε δοκάρι με τον Βλάχο, αλλά δεν κατάφερε να βάλει ένα γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι.
Ο ΟΦΗ με δυο τέρματα σε κρίσιμα σημεία (το ένα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, το άλλο στο 70'), κατάφερε να πάρει μια ακόμη πολύτιμη νίκη.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Μιλοσάβλιεφ (41' λ.τ. Πάγκαλος), Χαντί (62' Μητρόπουλος), Μάνος, Πουρτουλίδης, Κομεσίδης (80' Νάστος), Κιάσσος, Μπόατεγκ, Ράντι.
Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Νάστος, Οστοιτς, Πάγκαλος, Βαλλιάνος, Ογκμποε, Μητρόπουλος.
Kισσαμικός: Λαζαρίδης, Γκούμας(84' Ψιάνος), Κουρέλλας, Μίλιτς, Σεληνιωτάκης, Γιαλούσης, Τιάνγκο (80' Βλάχος), Παντελάκης, Μαρτίνες, Νικόλτσης (65' Πονκόνγκ, Τσερκέζος.
Πριν την έναρξη του αγώνα, η διοίκηση της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, άφησε λουλούδια, στο σημειο που οι οργανωμένοι φίλαθλοι του ΟΦΗ, είχαν πανό για τον φίλαθλο Μηνά Καβαλίνη, που έφυγε σε ηλικία 41 ετών.

Το φιλμ του αγώνα

5' Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί σε θέση βολής, πλασάρει με το αριστερό, διώχνει δύσκολα με τα πόδια, ο γκολκήπερ του Κισσαμικού.
10' Σε καλή θέση ο Μιλοσάβλιεφ μέσα στην περιοχή, σουτάρει η μπάλα άουτ.
17' Ωραίος συνδιασμός Πουρτουλίδη-Μιλοσάβλιεφ, ο Σέρβος επιθετικός του ΟΦΗ δεν προλαβαίνει για λίγο τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας.
32' Ο Πουρτουλίδης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή, τον Μίλιτς, που ήταν έτοιμος να πλασάρει στην πρώτη φάση που δημιουργεί η ομάδα του Κισσαμικου στο παιχνίδι.
41' Χάνει και τον Μιλοσάβλιεφ λόγω τραυματισμού ο ΟΦΗ. Μέσα ο Πάγκαλος.
+45 Γκολ για τον ΟΦΗ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Σέντρα του Κιάσσου, γύρισμα του Ράντι, για τον Μάνο, ο οποίος απο το ύψος της μικρής περιοχής με παλικαρίσιο σούτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! (1-0)
47' Κίτρινη κάρτα στον Γιαλούση.
49' Παρ' ολίγο αυτογκολ για τον ΟΦΗ. Ο Κώτσιος στην προσπάθεια του να διώξει δέχεται την κόντρα του Μίλιτς και η μπάλα φεύγει λίγο έξω απο το οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου!
50' Κίτρινη κάρτα στον Πάγκαλο.
52' Καλή στιγμή για τον Κισσαμικό. Ο Μίλιτε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, πλασάρει πάνω απο τα δοκάρια.
55' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη.
57' Μεγάλη φάση για τον Κισσαμικό. Ο Νικόλτσης περνάει τον Κώτσιο και βγαίνει απέναντι στον Στρέζο, αλλά πλασάρει άουτ.
58' Απαντάει ο ΟΦΗ με τον Ράντι να βγάζει ωραία σέντρα για το Μάνο, ο οποιος με το στήθος απο κοντά στέλνει τη μπάλα άουτ!
62' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Χαντί, μπάινει ο Μητρόπουλος.
65' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Αντί του Νικόλτση, ο Πονκγόνγκ.
70' Το 2-0 για τον ΟΦΗ. Ο Κιάσσος κλέβει τη μπάλα και τη δίνει στον Μητρόπουλο, ο οποίος σουτάρει δυνατά έξω απο την περιοχή, ο γκολκήπερ του ΚΙσσαμικού διώχνει ασταθώς και ο Μάνος που ήταν κοντά στη φάση, έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα! Δεύτερο γκολ για τον επιθετικό του ΟΦΗ!
73' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα-σούτ του Ράντι, η μπάλα χτυπάει στα σώματα και ο γκολκήπερ του Κισσαμικού διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
74' Ο Πάγκαλος σκοράρει για τον ΟΦΗ, αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία και ακυρώνει το γκολ του Χανιώτη επιθετικου του ΟΦΗ.
80' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ.Βγαίνει ο Κομεσίδης που έχει κάρτα και μπαίνει ο Νάστος.
89' Δοκάρι για τον Κισσαμικό με τον Βλάχο να πλασάρει και τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι.