Ο Πλατανιάς νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ στα Χανιά

clock 21:00 | 28/08/2016

Ο Πλατανιάς πήρε τη ρεβάνς για την …φιλική ήττα από τον ΟΦΗ επικρατώντας με 3-1 στο φιλικό ματς που έγινε στα Χανιά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο 4’ με τον Μανούσο ενώ στη συνέχεια άγγιξαν το δεύτερο γκολ σε δυο φάσεις. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 24’ με γκολ του Μιλοσάβλιεφ, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με τον Γιακουμάκη.
Το 3-1 έκανε στο 48’ με εκτέλεση φάουλ ο Ντίνας.
Ο ΟΦΗ δεν είχε την φρεσκάδα και τη δύναμη της περασμένης Τετάρτης, αλλά σε κάθε περίπτωση ο Νίκος Νιόπλιας, απέναντι σε ένα ποιοτικό αντίπαλο, τον οποίο αντιμετώπισε για δεύτερη φορα σε 5 μέρες, είχε την ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα, ένα περίπου μήνα πριν αρχίσει ο ΟΦΗ το πρωτάθλημα της Football league.
Ο τεχνικός του ΟΦΗ δεν χρησιοποίησε τον Ιβοριανό επιθετικό Βουό, στον οποό έδωσε 90 λεπτά συμμετοχής στο φιλικό του Σαββάτου με τον Πανθηραικό, αλλά και τον τραυματία Μίκιτς.
Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανιά)
Συνθέσεις:
ΟΦΗ: Δάφκος, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (74' Βαλλιάνος), Οστοιτς (86' Φαζός), Κώτσιος, Νάστος, Μπουρσέλης (86' Μπουρσέλης), Χαντί (86' Χίσι), Μιλοσάβλιεφ, Ράντι (64' Μασάδο), Ογκμποε (74' Μάνος).
Στον πάγκο οι: Δεμιτζάκης, Χισι, Μάνος, Βαλλιάνος, Φαζός, Μασάδο, Βρεττός.
Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κάργας (46' Πριντέτα), Καρυπίδης (74' Γκνιάτιτς), Αποστολόπουλος (71' Ζίκο), Βάντερσον (74' Κάργας), Μουνάφο (46' Στανισάβλιεβιτς), Γκνιάτιτς (46' Ντίνας), Μενδρινός (46' Ντεβέσα), Γιακουμάκης (46' Ντιλαβέρ), Μανούσος (71' Σκουλουδάκης), Τσουράκης (46' Ηλιάδης, 80' Παπανικολάου).
Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Στανισάβλιεβιτς, Πριντέτα, Ντεβέσα, Ντίνας, Ηλιάδης, Ντιλαβέρ, Παπανικολάου, Σκουλουδάκης, Ζίκο, Κασσωτάκης.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4' To 1-0 για τον Πλατανιά. Απο αριστερά ο Μανούσος με φαλτσαριστό σούτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δάφκου.
6' Ο Γιακουμάκης προλαβαίνει στην έξοδο τον Δάφκο και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
8' Σούτ του Γκνιάτιτς μέσα απο την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και φεύγει κόρνερ.
23' Σούτ του Χαντί η μπάλα στα σώματα και φεύγει κόρνερ.
24' Το 1-1 για τον ΟΦΗ.  Σούτ με το αριστερό του Μιλοσάβλιεφ έξω απο την περιοχή, η μπάλα καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Κοκκαλά, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
26' Πέναλτι για τον Πλατανιά. Γύρισμα Αποστολόπουλου, πλασέ του Γιακουμάκη, η μπάλα στα σώματα, ο διαιτητής Γιαννουλάκης δείχνει πέναλτι. Το εκτελεί ο Γιακουμάκης, ο Δάφκος αποκρούει, αλλά με δεύτερη προσπάθεια ο Γιακουμάκης στέλνει ξανά τη μπάλα στα δίχτυα (2-1).
29' Διαγώνιο σούτ του Μανούσου, η μπάλα έξω απο το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δάφκου.
30' Σούτ του Χαντί έξω απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.
37' Πλασέ του Γιακουμάκη απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
38' Ο βηθός σταματάει με υπόδειξη οφσάιντ τν Μιλοσάβλιεφ που έμπαινε μόνος του. Πολλές διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ.
39' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Αστοχη έξοδος του Κοκκαλλά, ο Μιλοσάβλιεφ πλασάρει απο κοντά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
41' Ο Γιακουμάκης ξανά σε θέση βολής σουτάρει, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.
45' Ο ΟΦΗ με απειλεί με τον Ράντι να σουτάρει έξω απο την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω απο τα δοκάρια του Κοκκαλά.
47' Ο Ογκμποε κάνει ατομική προσπάθεια και γύρισμα, αλλά δεν βρέθηκε κανείς παίκτης του ΟΦΗ στην πορεία της μπάλας, για να τη σπρώξει στα δίχτυα.
48' Το 3-1 για τον Πλατανιά. Εκτέλεση φάουλ του Ντίνα, η μπάλα στο «παράθυρο» του Δάφκου.
51' Ο Πλατανιάς απειλεί με τον Ηλιάδη, η μπάλα δίπλα απο το δεξί κάθετο δοκάρι.
53' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρε του ορεξάτου Μιλοσάβλιεφ, κεφαλιά του Μπουρσέλη μέσα απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.
56' Κεφαλιά του Καρυπίδη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Δάφκος.
57' Ο Πλατανιάς σκοράρει με τον Μανούσο, το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
70' Ατομική προσπάθεια και σούτ του Μανουσου, μπλόκαρε ο Δάφκος.
75' Απευθείας φάουλ του Χαντί η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.
81' Γυριστό σούτ του Κίκο, απέκρουσε ο Δάφκος στη δεξιά του γωνία.
85' Διαγώνιο σούτ του Χαντί, η μπάλα λίγο άουτ!
90' Σούτ του Ντιλαβέρ έξω απο την περιοχή, μπλόκαρε ο Δάφκος.