Ευρωλίγκα: Ήττα από Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός

clock 21:47 | 23/02/2017

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 67-64 από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, για την Ευρωλίγκα, ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν  το +9 της νίκης από το ΣΕΦ και έτσι υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Στο 16-7 έπεσαν οι πρωταθλητές Ελλάδας, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι πλέον στο 15-8.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε πολύ καλά στην τρίτη περίοδο καθώς έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 22-7, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο οι Τούρκοι έκαναν ένα 15-0 σερί και μετέτρεψαν το 50-60 σε 65-60, σε επτά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 6, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νάναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 17 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17 (1), Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 13 (3), Λοτζέσκι 4 (1).