Ξιφασκία: 12ος ο Γιακουμάτος της ΓΕΗ στην Πολωνία

clock 17:42 | 24/10/2016

Αξιόλογη ήταν η αγωνιστική παρουσία των Ελλήνων ξιφομάχων στο εξωτερικό. Η εμφάνιση του Μάριου Γιακουμάτου στο Παγκόσμιο Κύπελλο Νέων Ανδρών Σπάθης που διεξήχθη στην Πολωνία ήταν η καλύτερη.
Ο αθλητής της ΓΕΗ κατέλαβε την 12η θέση ανάμεσα σε 134 αθλητές. Αφού πέρασε με επιτυχία τους ομίλους, αντιμετώπισε τον Φορνασίρ (Ιταλία) στο γύρο των «64» και επικράτησε με 15-8. Στους «32» κέρδισε τον Μέτρικα (ΗΠΑ) με 15-11, ενώ στα προημιτελικά «λύγισε» από τον Νέρι (Ιταλία) με 15-11.
Στην ίδια διοργάνωση η Δώρα Γκουντούρα κατέλαβε την 23η θέση.
Στη Βόννη της Γερμανίας διεξήχθη το Κύπελλο Ευρώπης στο Ξίφος Μονομαχίας. ΟΑλέξανδρος Γκόγκος κατετάγη 27ος, ο Θοδωρής Αβραμίδης 52ος και ο Φίλιππος Γκόγκος112ος. Οι τρεις τους αγωνίστηκαν στα ομαδικά. Αρχικά νίκησαν τη Γερμανία 3 με 45-44 και στον αγώνα για την 5η θέση επικράτησαν της Γερμανίας 2 με 45-41.
Τέλος, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ταλίν στην Εσθονία η Αταλάντη Ροσόλυμος κατέκτησε την 166η θέση στο Ξίφος μονομαχίας γυναικών.